14.10 (sobota), godz. 14:00

 

Merilee Bennett, "A Song of Air", 1988, 28 min.

Autobiograficzna opowieść przedstawiająca relacje reżyserki z ojcem. Autorka wykorzystując domowe archiwum rodzinnych filmów nakręconych przez ojca, przedstawia obraz "typowej" australijskiej rodziny lat 50. Używając filmów zarejestrowanych na taśmie 16 mm, przedstawia historię wyzwalania się z patriarchalnej opresji.

Więcej o filmie >>

janin_MAJKA_21jpg.jpg

Zuzanna Janin,  “Majka from the movie”, 2012

W 2009 roku Zuzanna Janin rozpoczęła realizację liczącego obecnie 9 odcinków (wraz z trailerem autorstwa Tomasza Kozaka) pierwszego artystycznego serialu. Powstał on na bazie kultowego "Szaleństwa Majki Skowron", emitowanego przez TVP w latach 70., w którym rolę Majki grała sama artystka.

Więcej o filmie >>

 

Po pokazach filmów "A Song of Air" i "Majka from the Movie" odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział Zuzanna Janin i Małgorzata Radkiewicz.

 

Data pokazu: 14.10 (sobota), godz. 17:00

 
Fung_SeaInTheBlood3.jpg

Richard Fung, “Sea In The Blood", 2000, 26 min.

"Sea In The Blood" to osobisty dokument, ukazujący dwie bardzo ważne relacje w życiu reżysera. Pierwsza z nich to więź z siostrą, dotkniętą talasemią (thalassa — "morze" + haima — "krew"; z greki: "z okolic morza", ang. "sea in the blood"). Druga to relacja z  partnerem, który zmaga się z chorobą AIDS. Richard Fung wykorzystuje w filmie rodzinne zdjęcia z lat 60. i fotografie dokumentujące jego podróż z Europy do Indii, w którą wyruszył wraz z partnerem w 1977 roku, aby opowiedzieć intymną historię relacji z najbliższymi.

Więcej o filmie >>

Mojave-2.jpg

Wilhelm Sasnal, „Mojave”, 2006, 6 min. 36 sek.

Film przedstawia żonę i syna artysty spacerujących pomiędzy wrakami samolotów na pustyni Mojave w Stanach Zjednoczonych. Nagraniu towarzyszy muzyka z polskich filmów z lat 50. Sasnal nawiązuje do tradycji „kina własnego”, pozostającego blisko życia artysty, nurtu rozkwitającego wśród polskich artystów w czasach PRL w odpowiedzi na trudności ze swobodnym wypowiadaniem się w sferze publicznej.

                                                                                            Więcej o filmie >>

 
Kodachrome-4.jpg

Wilhelm Sasnal, „Kodachrome”, 2006, 2 min. 49 sek.

Kodachrome to klisza fotograficzna wprowadzona na rynek w 1935 roku przez firmę Eastman Kodak. W połowie lat 60. stała się niezwykle popularna wśród filmowców-amatorów. Przesycone kolory i drobne ziarno, charakteryzujące powstające na Kodachrome filmy, stały się nieodłączną częścią zapisanych na taśmie rodzinnych wspomnień. Sentyment do produktu sprawił, że decyzja o wycofaniu Kodachrome Super-8 z produkcji w 2005 roku spotkała się z ogromnymi protestami. 

Więcej o filmie >>

 

Dyskusja: Po pokazach filmów "Sea In The Blood", "Mojove", "Kodachrome" odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział Paweł Mościcki i Dagmara Rode.

 

Data pokazu: 15.10 (niedziela), godz. 13

 
something strong within-1.jpg

Robert A. Nakamura "Something Strong Within”, 1995, 40 min.

Ten wielokrotnie nagradzany film został przygotowany na wystawę amerykańskiego Muzeum Narodowego "Amerykańskie obozy koncentracyjne: Pamiętając doświadczenie Amerykanów pochodzenia japońskiego". W filmie zostały skompilowane rzadkie prywatne zdjęcia przymusowo przesiedlonych i internowanych Amerykanów japońskiego pochodzenia podczas II wojny światowej.

Więcej o filmie >>

 

Filmy z projektu “Entuzjaści” Marysi Lewandowskiej i Neila CummingsaLeszka Boguszewskiego „Przed zmierzchem” , 1976, Ryszarda Wawrynowicza Narodziny człowieka”, 1963 oraz Macieja Korusa i Jerzego Ridana „Współczesna symfonia” , 1971

Projekt "Entuzjaści" był po raz pierwszy pokazany w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w 2004 roku, a następnie w innych galeriach. Na wystawie Marysia Lewandowska i Neil Cummings zaprezentowali filmy z amatorskich klubów filmowych rozwijających się w Polsce od lat pięćdziesiątych do końca lat siedemdziesiątych, podzielone na trzy tematyczne części: Love (Miłość), Longing (Tęsknota) oraz Labour (Praca). Podczas "Found Footage: ożywianie archiwów" zaprezentujemy wybrane filmu z tego projektu.

Więcej o filmach z projektu Entuzjaści >>

 

Po projekcji filmów z projektu "Entuzjaści" i "Something Strong Within" i odbędzie się dyskusja z udziałem Łukasza Rondudy i Leszka Boguszewskiego.

 

Data pokazu: 15.10 (niedziela), godz. 16

 
MinersHymns2 - BigMeeting_jpg.jpg

Bill Morrison, „The Miners’ Hymns”, 2010, 52 min.

"The Miners' Hymns" to owoc współpracy między amerykańskim filmowcem Billem Morrisonem, jednym z najbardziej docenionych artystów found footage, i islandzkim kompozytorem Jóhannem Jóhannssonem. Ci dwaj twórcy w "The Miners' Hymns" za pomocą archiwalnych zdjęć i poruszającej muzyki stworzyli bezcenny dokument, obrazujący społeczność górniczą w północno-wschodniej Anglii.

Więcej o filmie >>

 
jedendzien.jpg

Maciej Drygas, „Jeden dzień w PRL”, 2005, 58 min.

27 września 1962 roku. Tego dnia nie zdarzyło się w PRL nic szczególnego. Maciej Drygas, najbardziej doceniony, polski twórca found footage, ponad rok zbierał dokumentację do tego filmu m.in. w archiwach WFD, wytwórni Czołówka, WFO, TVP, Archiwum Warszawy, zbiorach prywatnych. Powstała interesująca opowieść o czasach, które wydają się tak odległe, a zarazem ciągle znajome.

Więcej o filmie >>

 

Po projekcji filmów "The Miners' Hymns" i "Jeden dzień w PRL" odbędzie się dyskusja z udziałem Macieja Drygasa i Jakuba Mikurdy.

 

21.10 (niedziela), godz. 15

 
forgacs.jpg

Péter Forgács, „Picturesque Epochs” (2017)

Péter Forgács to znany na całym świecie reżyser filmowy i artysta medialny. Jego ostatnia praca „Picturesque Epochs” (2017) pokazuje blisko 200 lat historii Węgier. Jej główną bohaterką jest Mária Gánóczy (1927), malarka i miłośniczka filmu. W jej rodzinie kobiety od wieków były malarkami. „Picturesque Epochs” to monumentalna saga, która łączy z sobą sztukę, film jak również życie prywatne i publiczne wielu generacji i epok węgierskiego środowiska artystycznego. W filmie poznajemy także prywatne życie Mária Gánóczy – historię jej małżeństwa z Józsefem Breznayem (1916-2012), także malarzem, z którym wychowali dziewięcioro dzieci. Ich zdjęcia dokumentujące codzienne życie, wykorzystane w filmie, są dokumentem historii Europy Środkowej.

Więcej o filmie >>